wtorek, 14 kwietnia 2009

Allen bez szyderstwa


Vicky Cristina Barcelona

A!A!A!A!


Reżyser zrobił fanom niezły dowcip. Gdy ironizował z wysokości Manhattanu, był uznawany za zgoła europejskiego intelektualistę. A kiedy w Europie stara się udowodnić, że życie jest lepszym ironistą od niego, dostaje mu się, że stracił talent. „Vicky Cristina Barcelona” to już czwarty film reżysera zrealizowany w Europie. I trzeci, w którym nie pojawia się postać gdakającego neurotyka.

Historia jest dość prosta: na wakacje do Barcelony przylatują dwie Amerykanki. Vicky odpręża się przed ślubem ze swoim bogatym, miłym i nudnym jak flaki z olejem chłopakiem. Cristina rozstała się właśnie ze swoim facetem i po raz kolejny odkrywa, że nie wie, o co jej w życiu chodzi. I wszystko byłoby dobrze, gdyby na ich drodze nie stanął romantyczny hiszpański artysta Juan Antonio Gonzalo i jego była żona Maria Elena. A tak, wszystkich pochłania wir erotycznych podchodów i egzystencjalnych niepokojów.

W najnowszych filmach Allena sytuacja jasna jest od samego początku – prowadzący opowieść narrator nie omieszka poinformować nas o wszystkich sekretnych myślach i emocjach bohaterów. Vicky to ta rozważna, Cristina zaś romantyczna, ale podróż do gorącej Hiszpanii sprawi, że obie spojrzą wewnątrz siebie zbyt głęboko, by móc kurczowo trzymać się tych wygodnych etykietek. Allen stara się powyciągać z ich przemiany najbardziej interesujące (i zabawne) paradoksy. Jest trochę jak w klasycznej XIX-wiecznej powieści – postaci poddawane są rozmaitym sprawdzianom, a całość zmierza w stronę starannie przemyślanej rozprawki na zadany temat. Ciągle jest to jednak ten sam allenowski mikrokosmos, w którym ludzie z trywialnymi zmartwieniami nigdy nie mieszczą się w kadrze. W nowojorskich knajpach starzy cynicy szydzili z banału strachów egzystencjalnych. W cudownej Barcelonie na warsztat idą te same banały, ale bez szyderstwa – bo uświęcone są młodością i pięknym obliczem bohaterów.

reż. Woody Allen
obsada: Scarlett Johansson, Penelope Cruz, Javier Bardem
USA / Hiszpania 2008, 96 min, Kino Świat, 17 kwietnia 2009

Premiera w piątek 17 kwietnia!!!


Darek Arest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz