wtorek, 4 sierpnia 2009

OFF WE GO!

Zastanawiacie się, gdzie spędzić upalny (miejmy nadzieję) sierpniowy weekend? Przecież to oczywiste! Na Śląsku! A konkretnie w Mysłowicach. A jeszcze konkretniej - na Off Festivalu. Dziecko Artura Rojka rośnie nam zdrowo i osiąga w tym roku imponujące rozmiary czterodniowej imprezy. Również imponujący (i bardzo urozmaicony) jest tegoroczny libne-up:.

Od amerykańskich hardcore'owców z Fucked Up, przez dandysa Jeremy'ego Jaya i kolejny cud islandzkiej natury, Olafura Arnaldsa, po post punk z elektronicznym wykopem w postaci These New Puritans.A do tego gwiazdy wielkiego formatu - The Nationali Spiritualizedczyli coś dla tych, którzy zamiast poruszać się żwawo w rytm muzyki, wolą, żeby muzyka poruszyła ich. Poza tym oczywiście czołówka polskich niezależnych artystów - Maria Peszek, The Car Is on Fire, CKOD, Hatifnats, Pustki i The Black Tapes. Nie kiście się więc na plaży, nie męczcie w górach, tylko pędem do Mysłowic!

Nie mogąc doczekać się festiwalu, pogawędzilismy sobie trochę z Jasonem Piercem, pierwszym kapitanem space rocka, współzałożycielem legendarnego Spacemen 3, liderem i jedynym stałym członkiem Spiritualized, który swoją pierwszą gitarę kupił, sprzeniewierzając fundusze ze stypendium naukowego. I chyba nie był to zły pomysł, bo jego opus magnum, „Ladies and Gentlemen We Are Floating in Space”, uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów w historii, a w podsumowaniach roku 1997 przeważnie wyprzedza takie cuda, jak „OK Computer” Radiohead czy „Urban Hymns” The VerveOto co nam powiedzial

A oto co m.in. nam zagraJesli zastananawiacie się, czemu ten pan jakis taki ponury to oto mala wskazówka: „Broken Heart” to tytuł jednego z utworów Pierce’a. W 1995 roku Spiritualized supportowało The Verve. Cztery dni później Kate Radley, dziewczyna Pierce’a i członkini jego zespołu, wyszła potajemnie za Richarda Ashcrofta, lidera Verve’ów. Też by Wam bylo smutno.

Na szczęscie (dla Pierce'a) na przekór Ashcroftowi wierzy on, że drugs do work. Muzyk znany jest z otwartego zachwalania odmiennych stanów świadomości. „Taking Drugs to Make Music to Take Drugs To” to tytuł bootlega i nieoficjalne motto Spacemen 3, poprzedniej formacji Pierce’a.

Starczy tego pisania, czas sie pakować!

4 komentarze: