środa, 18 listopada 2009

FILMOWE PRZYMIERZE


Zarezerwujcie sobie wszyscy czas (duuuużo czasu!) w przyszłym tygodniu, bo portal DOC ALLIANCE FILMS będzie się między 23 a 29 listopada promował w naszym pięknym kraju i z tej okazji za darmo obejrzeć będzie można 5 świetnych dokumentów z ostatnich lat.

DOC ALLIANCE FILMS to bardzo szczytna inicjatywa powstała z porozumienia reprezentantów pięciu czołowych Europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Co miesiąc pojawia się 20 nowych tytułów (oprócz nowości także szeroki wybór klasyki dokumentu), ktore obejrzeć będzie można za niewielką (już od pół euro!) opłatą.

A między 21 a 19 listopada - bez opłaty! Do wyboru:

ISTNIENIE / Existence
Reżyseria: Marcin Koszałka Produkcja: HBO Polska; Studio Filmowe OTO, Polska 2007; 68’

Fabularyzowany dokument "Istnienie" zapowiadany był jako skandal, jeszcze większy niż debiut Koszałki "Takiego pięknego syna urodziłam", poświęcony własnej matce. Tym razem reżyser postanowił sfilmować umieranie i śmierć znanego krakowskiego aktora Jerzego Nowaka, który swoje ciało przeznaczył na preparat naukowy dla studentów medycyny. Sam Koszałka przyznaje, że w trakcie realizacji dojrzewał etycznie, w konsekwencji zamiast skandalu mamy przejmujący obraz o przemijaniu i samotności. Akt umierania przedstawiony został jako wielka tajemnica, z poszanowaniem intymności człowieka. Zresztą Koszałka - znakomity operator, autor zdjęć do "Kochanków z Marony" i "Pręg" - tę śmierć estetyzuje (wyrafinowane kadry i muzyka Zygmunta Koniecznego).

OBYWATEL HAVEL / Citizen Havel
Tytuł oryginalny: Obcan Havel,Reżyseria: Miroslav Janek & Pavel Koutecky, Produkcja: AFiS – Asociace Film & Sociologie ,Republika Czeska 2008, 119 min.W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca „aksamitnej rewolucji”, dramaturg i eseista Vaclav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa – Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Mając świadomość, że tego typu wydarzenia nie są codziennością, Havel od pierwszego dnia pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Kouteckiemu na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno w Zamku Praskim (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. W rezultacie tych działań powstał Obywatel Havel, pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z nie pokazywanych nigdzie dotąd obrazów, dzięki któremu możemy zobaczyć portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, a jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu ku wolnej, demokratycznej przyszłości.

POWRÓT/ Come-back
Reżyseria: Vita Maximilian Plettau, Produkcja: Bayerischer Rundfunk, Niemcy 2007, 79 min.

Zapuszczone, mroczne monachijskie poddasze. Tu właśnie mieszka i trenuje Jürgen, niemiecki bokser zawodowy, którego ostatnia walka odbyła się przed trzema laty. By zarobić na życie, pracuje jako wykidajło w barze. Tydzień po tygodniu za pomocą telefonów wykonywanych z lokalnej poczty, próbuje skontaktować się z amerykańskimi organizatorami walk bokserskich i zaaranżować kolejną walkę – gdyż Jürgen “The Rock” Hartenstein, były mistrz Niemiec w wadze półciężkiej, ma pewne marzenie: chce powrócić na międzynarodowy ring bokserski, dyktując własne warunki. Ostatecznie udaje mu się zorganizować walkę z amerykańskim nowicjuszem i wraz ze swoim trenerem wyrusza do Filadelfii – miasta, z którego pochodził Rocky. To dla niego ogromna szansa.


MATKA/ The Mother

Tytuł oryginalny: La Mère, Reżyseria: Antoine Cattin & Pavel Kostomarov; Produkcja: Les Films Hors – Champ,Szwajcaria, Francja, Rosja 2007, 80 min.NA IMIĘ MA LIUBOW. Po rosyjsku oznacza to „miłość.” JEST MATKĄ. Ma dziewięcioro dzieci. Adoptuje dziesiąte. CIĄGLE W BIEGU. Uciekając od okrutnego męża, by odwiedzić najstarszego syna w więzieniu. Z porodówki do szkoły. Ze szpitala na wieś.
DOKĄD TYM RAZEM POBIEGNIE?

WSZYSTKO JEST WZGLĘDNE / Everything is relative
Tytuł oryginalny: Alt er relativt, Reżyseria: Mikala Krogh, Produkcja: Tju-Bang Film, Dania 2008, 75 min.

Czy można porównać uczucia młodej Dunki cierpiącej na raka z rodziną z Mozambiku, która straciła dom w powodzi? Czy amerykański żołnierz w drodze do Iraku czuje ten sam strach co „współczesny niewolnik“ z Bangladeszu, martwiący sie o utrzymanie pracy w Dubaju? Czy nasze wartości, marzenia i nadzieje są takie same, czy jednak odzwierciedlają nasze style życia? Twórcy tego dokumentu w trakcie podróży po różnych częściach świata – Danię, Mozambik, Japonię, Tajlandię i Stany Zjednoczone - zadają pytanie o uniwersalizm ludzkich potrzeb i wartości. Wyjątkowym przewodnikiem w tych poszukiwaniach jest Mogens Rukov – znany duński scenarzysta. Zdjęcia do filmu zrealizował Manuel Alberto Claro, a muzycznie film zinterpretowała Praska Orkiestra Symfoniczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz