piątek, 20 listopada 2009

YES MENI NAPRAWIAJĄ ŚWIAT!


Uwaga, uwaga! Dziś (20 listopada) do polskich kin wchodzą Yes Meni! Wchodzą i ratują świat! Waszemu samopoczuciu też pomogą. Kto widział na tegorocznym Doc Review (gdzie btw film zgarnął Nagrodę Publiczności), wie, że warto! Kto nie widział, niech nam zaufa i pojdzie do kina.

„Yes-Meni naprawiają świat”
(„The Yes Men Fix the World”)
reżyseria: Andy Bichlbaum, Mike Bonanno
USA/Francja 2009, 90 min
Against Gravity, 20 listopada
A!A!A!A!

Błyskotliwa komedia dokumentalna à la Michael Moore. W swoich manipulacjach Yes-Meni – czyli dwaj alterglobalistyczni performerzy, Andy Bichlbaum i Mike Bonnano – posuwają się nawet o krok dalej. Cel jest szczytny: rozprawienie się z wielkimi korporacjami, piętnowanie ich zachłanności oraz pociąganie do odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy.
Yes-Meni zaczynają z grubej rury: podając się za przedstawicieli firmy Dow Chemical, ogłaszają na antenie BBC, że koncern wypłaci milionowe odszkodowania ofiarom katastrofy ekologicznej w Indiach. Prowokacja zostaje zdemaskowana po kilku godzinach, ale przynosi firmie spadek na giełdzie, a przede wszystkim – przypomina o tragedii sprzed lat. Bichlbaum i Bonnano, zapraszani na kolejne konferencje, prezentują w imieniu nieetycznych korporacji coraz bardziej absurdalne pomysły. I wszyscy im wierzą! Chwilami nie wiadomo: śmiać się czy płakać… Yes-Meni narobili dużo szumu – to pewne, ale czy udało im się zmienić świat? W finale panowie sami odpowiedzą na to pytanie. [Piotr Guszkowski]

A tu macie, rybki, trajlerek, obejrzyjcie sobie:

1 komentarz: