wtorek, 2 listopada 2010

Wybieramy osobowość dekady!

W związku z 10-leciem 'Aktivista' wraz z portalem Plejada postanowiliśmy podsumować mijającą dekadę. Redaktorki Plejady poprosiły dziewięciu dziennikarzy i naukowców o wytypowanie jednej osoby ze świata filmu, muzyki i szeroko pojętej popkultury, która ich zdaniem zasługuje na tytuł Osobowości Dekady. Kto zdaniem: Tomasza Raczka, Doroty Wellman, Piotra Metza, Roberta Leszczyńskiego, Łukasza Kamińskiego, Karoliny Korwin-Piotrowskiej, Wiesława Godzica, Bartka Chacińskiego i Bartka Czarkowskiego powinien zdobyć ten tytuł? Czytajcie poniżej! A później głosujcie na waszego ulubieńca lub ulubienicę! O tym, kto zostanie Osobowością Dekady, zdecydujecie wy!

Łukasz Kamiński (dziennikarz „Gazety Wyborczej”, autor przewodnika „Zrób to w Warszawie”):
Macio Moretti – O takich ludziach mówi się człowiek orkiestra. On to kilka orkiestr, chórów i big bandów w jednym. Projektów, w których brał i bierze udział, są dziesiątki – Starzy Singers, ParisTetris, Baaba, Baaba Kulka, Shofar, Bassisters Orchestra, Królowie Życia, no i oczywiście Mitch&Mitch. Macio ma nie tylko ewidentny talent muzyczny, ma też dar współpracy z doskonałymi muzykami, to wyczucie, kiedy być liderem zespołu, a kiedy realizować pomysły kogoś innego. A przy całym swoim talencie, twórczym ADHD, nieokiełznanej gonitwie pomysłów jest autentycznie miłym i skromnym człowiekiem. Do tej litanio-laurki trzeba też dodać jeszcze jedną jego cechę – zdrowy, trzeźwy upór, by nie iść na artystyczne skróty. W sytuacji zapaści oficjalnego polskiego rynku muzycznego wielu zdolnych muzyków zwichnęło sobie kark, uginając się pod ciężarem kompromisu. Macio Moretti idzie wyprostowany.

Bartek Chaciński (dziennikarz, autor książek „Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny” i „Wyż nisz”):
Macio Moretti – Długo myślałem, kto w czasach cienizny i mizerii kultury popularnej zasługuje w Polsce na wyróżnienie. Macio – jako muzyk Mitch&Mitch, Baaby, ParisTetris i tysiąca innych projektów świetny grafik oraz projektant okładek płyt – uosabia zwycięstwo kultury niszowej. To jest dla mnie osobowość dekady pod każdym względem.

Robert Leszczyński (dziennikarz, były redaktor naczelny magazynu „Laif” i juror „Idola”, muzyk):
Dorota Masłowska – Autorka (a jakże!) największej zadymy literackiej ostatnich 20 lat. Odebrała literaturę literatom. Jako nastolatka stworzyła brutalny portret własnego pokolenia. Wszyscy, którzy twierdzili, że „trafiło się Pawiowi Królowej ziarno”, przy kolejnych dziełach, np. „Między nami dobrze jest”, musieli to odszczekać. Chociaż umiejętnie istnieje w życiu publicznym (np. przez felietony), była zjawiskiem tylko dla czytających. Aż do czasu genialnej „Wojny polsko-ruskiej” Żuławskiego. Będzie z niej jeszcze radocha, bo ma dopiero 27 lat! Bo jak nie ona, to kto? Tylko Kuba W!Dorota Wellman (dziennikarka, prowadząca „Dzień Dobry TVN” w TVN i „Czytam, bo lubię” w TVN Style):
Edward Miszczak – ojciec chrzestny wielu gwiazd, gwiazdeczek, dziennikarzy i dziennikarek.
Piotr Najsztub – za dziennikarstwo niezależne, osobowość, dystans do świata, poczucie humoru i życiową mądrość.Piotr Metz (dziennikarz, redaktor naczelny magazynu „Machina” i dyrektor artystyczny Orange Warsaw Festival):
Katarzyna Nosowska – Pięć wybitnych pięciogwiazdkowych płyt nie miał w tej dekadzie nikt. O tekstach dla innych nie wspomnę. Bez konkurencji.
Bartek Czarkowski (dyrektor programowy Radia Roxy):
Paweł Sito (dyrektor programowy Radiostacji w latach 1998-2001) – Mimo że działo się to prawie dziesięć lat temu, to dzięki Pawłowi media alternatywne w ciągu ostatniej dekady miały jakiś punkt odniesienia, poważne stacje radiowe i telewizyjne dostały w spadku najlepszych prezenterów, małe firmy koncertowe stały się gigantami, a muzyka spoza mainstreamu znalazła swoich odbiorców. Wielki, choć trochę zapomniany wizjoner.Tomasz Raczek (krytyk filmowy, wydawca, szef kanału „nFilm”):
Borys Szyc – Jest nie tylko znakomitym aktorem, nie tylko silną osobowością, nie tylko artystą wszechstronnym na miarę XXI wieku (gra, śpiewa, prowadzi programy telewizyjne, wykorzystuje swoją popularność dla akcji charytatywnych), nie tylko nie boi się sięgać swoimi ambicjami poza polski ogródek, nie tylko wybiera role niepozwalające innym, by go zaszufladkowali, ale nade wszystko począwszy od debiutu w 2001 r. cały czas się rozwija i nie spoczywa na laurach. Prawdziwy człowiek ostatniego 10-lecia!Karolina Korwin-Piotrowska (dziennikarka, jurorka w programie „Top Model. Zostań modelką”, prowadząca „Magiel towarzyski” i „W kinie i na kanapie” w TVN Style):
Kuba Wojewódzki – jeżeli w XXI wieku telewizja jest naszym nowym bogiem, to on jest najlepszym i najzabawniejszym z kapłanów.


Wiesław Godzic (medioznawca, filmoznawca i socjolog):
Kuba Wojewódzki – Kuba jest Stańczykiem współczesnej popkultury. To jeden z najbardziej inteligentnych i błyskotliwych (te cechy nie zawsze chodzą ze sobą w parze) ludzi show-biznesu. Czasem przegina, szarżuje, ale wie, że tego się właśnie od niego oczekuje. Innym razem jest piekielnie poważny, gdy chodzi mu o wartości, na których mu szczególnie zależy. A zalicza do nich – bagatela – wolność słowa i prawo do przekornego dystansu wobec wszystkich innych wartości.Katarzyna Szczekala i Aleksandra Żmuda (redaktorki portalu Plejada):
Mikołaj Ziółkowski – Szef Alter Artu, organizującego m.in.: Selector Festival, Heineken Open’er Festival i Coke Live Music Festival. Dzięki niemu możemy w wakacje aż trzy razy wydać pieniądze na coś bardziej kreatywnego niż all inclusive w Egipcie. Dzięki niemu mamy się czym chwalić w Europie. Inni są zawsze o krok za nim. Dziękujemy za wszystkie koncerty gwiazd (zarówno starych wyjadaczy, jak i – co nas najbardziej cieszy – debiutantów), które mogliśmy obejrzeć i liczymy na jeszcze więcej.

Głosowanie trwa od 1 do 15 listopada 2010 r. Wyślij SMS z kodem na numer 7136. Koszt wiadomości to 1 zł netto (1,22 zł z VAT). Ogłoszenie wyników 3 grudnia na gali Nocne Marki 2010. Regulamin głosowania dostępny jest w siedzibie redakcji „Aktivista” przy ul. Elbląskiej 15/17 w Warszawie.

Kandydaci:

Macio Moretti – kod SMS: NM.PLEJADA.1
Dorota Masłowska – NM.PLEJADA.2
Edward Miszczak – NM.PLEJADA.3
Piotr Najsztub – NM.PLEJADA.4
Katarzyna Nosowska – NM.PLEJADA.5
Paweł Sito – NM.PLEJADA.6
Borys Szyc – NM.PLEJADA.7
Kuba Wojewódzki – NM.PLEJADA.8
Mikołaj Ziółkowski – NM.PLEJADA.9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz