wtorek, 26 maja 2009

O MATKO!

Mamy nadzieję, że nie trzeba nikomu przypominać, jakie dzis święto! Bądźcie grzeczni, kupcie kwiatki, opanujcie jakiś wierszyk, a my z okazji Dnia Matki podsuwamy Wam kilka tematów do świątecznych pogawędek przy stole.

Najmłodsza matka w historii

Nazywa się Lina Medina, pochodzi z Peru i urodziła mając 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni!!
Lina została zawieziona do szpitala przez rodziców z powodu rosnących rozmiarów jej brzucha. Na początku przypuszczano nowotwór, jednak badania lekarskie wykazały, że dziewczynka jest w siódmym miesiącu ciąży. Po półtora miesiąca, 14 maja 1939, Lina urodziła chłopca przez cesarskie cięcie, potrzebne z powodu małych rozmiarów kości miednicznej dziewczynki.
Pierwsza miesiączka wystąpiła u niej w wieku ośmiu miesięcy.
Jej syn po urodzeniu ważył 2,7 kg. Rósł w przekonaniu, że Lina jest jego siostrą, poznał prawdę w wieku 10 lat.
Lina nigdy nie wyjawiła, kto jest szczęśliwym tatusiem. Niepokalane poczęcie jest raczej malo prawdopodobne.


Najstarsza matka w historii


Elizabeth Adeney, 66-letnia businesswoman, samotna Brytyjka, która poza kuzynką w USA nie ma rodziny, zapragnęła urodzić dziecko. Starsza od niejednej babci kobieta skorzystała z zapłodnienia in vitro i jest w 8 miesiącu ciąży. Brytyjskie prawo zabrania kobietom po 50. roku życia dokonywania tego zabiegu. Aby obejść zakaz, Brytyjka pojechała na Ukrainę. Wróciła stamtąd już w ciąży. W Wielkiej Brytanii jej macierzyństwo wywołało burzę. Dopóki Miss Adeney nie urodzi, najstarszą matką swiata pozostaje Hiszpanka Carmela Bousada, która w grudniu 2006 r. urodziła bliźnięta w wieku 66 lat i 358 dni. Jaki będzie następny rekord?

Matka recydywistka

Rekordzistką pod względem liczby urodzonych dzieci jest Fiodorowa Wasilijewa (1707-1782) nieznana z imienia (nazwijmy ją roboczo Nieszczęsną Kobietą), rosyjska chłopka, żona Fiodora Wasilijewa. Owa Nieszczęsna Kobieta pochodziła z Szui, wsi położonej na wschód od Moskwy. Urodziła 69 dzieci, z czego tylko dwójka zmarła w okresie niemowlęcym. Rekordzistka była 27 razy w ciąży (po wykonaniu prostych obliczeń wychodzi nam, że Nieszczęsna Kobieta byla w ciąży przez ponad 20 lat), wszystkie ciąże były mnogie. Urodziła 16 par bliźniąt, siedem razy rodziła trojaczki i cztery razy czworaczki. Po jej śmierci Fiodor ożenił się ponownie. Pewnie, szkoda takiej siły przerobowej!

Wielo-matka

Rekordzistka w ciąży mnogiej to mieszkanka Kalifornii Nadia Suleiman powiła ośmioraczki, drugie w historii Ameryki. Po raz pierwszy wszystkie przeżyły poród. Matka urodzonych w styczniu tego roku niemowląt ma 33 lata, jest samotna i bezrobotna, mieszka z rodzicami. Dzieci zostały poczęte in vitro – chociaż Nadia Suleiman przedtem już urodziła sześcioro. Teraz ma ich 14. Brawo...

2 komentarze:

  1. O Boze ten brzych jest przerazajacy! Nie ze wzgledu na rozmiar choc tez, ale jest jakis taki zylasty... ble. A druga sprawa - po co jej az 14 dzieci gdy nie ma ich z czego utrzymac? Biedne dzieciaki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Okropnosc ,jak mozna byc tak nieodpowiedzialnym!
    Nie ma pracy ani ojca dla dzieci.
    Przeciez ma juz kilka dzieci,wiec uczucia macierzynskie spelnione.Nie mam nic przeciwko in-vintro.Uwazam jednak,ze ludzie decydujacy sie na to powinni byc bardzej,ze tak powiem selekcjonowani.Dzieci powinny miec obojga rodzicow a Mama nie powinna byc w wieku babci!

    OdpowiedzUsuń